O nás

Obsah článků

Effatha je název celorepublikového pěveckého sboru Církve bratrské, který začal svou činnost v roce 1990.
Sbor pracuje ve tříletých sezónách a schází se pětkrát do roka.
Jedním z cílů Effathy je podpořit a kultivovat duchovní zpěv v církvi, k čemuž mimo jiné slouží velmi oblíbené prázdninové kurzy zpěvu v Litomyšli.
 
Činnost Effaty je financována pouze z darů a příležitostných výnosů z koncertů. Jsme velmi vděční mnohým jednotlivcům, samotným zpěvákům a sborům Církve bratrské za podporu. Chcete-li se připojit k finanční podpoře práce Effaty, můžete využít bankovní účet 2900947602/2010. Vystavujeme potvrzení o darech, které je možné zahrnout do daňového přiznání.
 
Zakladatelem a dlouholetým dirigentem Effathy byl Bohumír Toušek, který sbor vedl až do roku 2015. Během této doby vznikla poměrně unikátní činnost, která v mnohém ovlivnila a formovala život i víru mnohých zpěváků napříč sbory CB. Z původně mládežnického sboru se časem vyprofiloval velký smíšený sbor, vedle kterého v určitém období fungoval dětský sbor, mládežnický sbor a mužský sbor. Effatha mohla s velkým užitkem čerpat i ze spolupráce se skladatelem Stanislavem Jelínkem a hudebním virtuózem Vlastimilem Bičíkem. Od devadesátých let Effatha natočila několik kazet a CD.
Faktografické údaje z historie Effathy najdete v Google tabulce, do které je možno přidávat komentáře, pokud byste chtěli údaje doplnit.
 
Od nové tříleté sezóny, která začala v lednu 2016, vede Effathu Hanka Fišerová (dirigent), Roman Toušek (pastor a zástupce dirigenta) a Daniela Sabolová  (manager sboru). Ve sboru v současné době působí víc jak 70 zpěváků z celé republiky.
 
Z organizačně právního hlediska fungování sboru zajišťuje zpěváky založená společnost Effatha, z.s. - IČO: 22889728