O nás

Effatha je název celorepublikového pěveckého sboru Církve bratrské, který začal svou činnost v roce 1990.
Sbor pracuje ve tříletých sezónách a schází se pětkrát do roka.
Jedním z cílů Effathy je podpořit a kultivovat duchovní zpěv v církvi, k čemuž mimo jiné slouží velmi oblíbené prázdninové kurzy zpěvu v Litomyšli.
 

Nová kapitola začala v lednu 2016, vede Effathu dirigentka Hanka Fišerová. Manager sboru je Jaromír Krátký, komunikaci má na starosti Filip Smola. Pastorem sboru je kazatel Pavel Bischof. Kazatel a člen Rady CB Roman Toušek je z pozice předsedy spolku Effatha, z.s. garantem fungování činnosti Effathy. Ve sboru v současné době působí víc jak 70 zpěváků z celé republiky, letních kurzů zpěvu se každoročně účastní 90 dětí a mládeže.

 

Historie

Zakladatelem a dlouholetým dirigentem Effathy byl Bohumír Toušek, který sbor vedl až do roku 2015. Během této doby vznikla poměrně unikátní činnost, která v mnohém ovlivnila a formovala život i víru mnohých zpěváků napříč sbory CB. Z původně mládežnického sboru se časem vyprofiloval velký smíšený sbor, vedle kterého v určitém období fungoval dětský sbor, mládežnický sbor a mužský sbor. Effatha mohla s velkým užitkem čerpat i ze spolupráce se skladatelem Stanislavem Jelínkem a hudebním virtuózem Vlastimilem Bičíkem. Od devadesátých let Effatha natočila několik kazet a CD.
Faktografické údaje z historie Effathy najdete v Google tabulce, do které je možno přidávat komentáře, pokud byste chtěli údaje doplnit.

 

Financování

Činnost Effaty je financována pouze z darů a příležitostných výnosů z koncertů. Jsme velmi vděční mnohým jednotlivcům, samotným zpěvákům a sborům Církve bratrské za podporu. Chcete-li se připojit k finanční podpoře práce Effaty, můžete využít bankovní účet 2900947602/2010. Vystavujeme potvrzení o darech, které je možné zahrnout do daňového přiznání.

 

Zřizovatel

Z organizačně právního hlediska fungování sboru zajišťuje zpěváky založená společnost Effatha, z.s. - IČO: 22889728


 

 

 

 

 

Obrázek
Info ikona2

Bleskové zprávy

 

Alza na Givt.cz

Givt.cz navázal spolupráci s Alzou, což je výborné, ale má to háček. Alza si vymínila zvláštní režim, že příspěvek z nákupu nepůjde na konkrétní neziskovku, ale rovnoměrně stovce nejaktivnějších neziskovek.

Mládež na Táborských slavnostech

Mládež z Kurzu (15+) má možnost zazpívat na Táborských slavnostech 11. - 13. září 2020. V tuto chvíli probíhá mezi zpěváky průzkum zájmu. V této souvislosti by bylo třeba, aby aspoň většina mládežníků dorazila na Kurz již v neděli dopoledne kvůli nácviku. viz info pro přihlášené

Kurz zpěvu BUDE!!!

Situace se dostatečně uklidnila, takže potvrzujeme konání Kurzu zpěvu 2020 v Litomyšli v původně plánovaném rozsahu.

 

Obrázek
Hudba ikona2

Kdy a kde jsme

 

2. - 8. 8. 2020
Kurz zpěvu v Litomyšli

  • čtvrtek 6.8. ve 20h Piaristický kostel, se Slávkem Klecandrou
  • sobota 8.8. v 17h Povýšení sv. Kříže, závěrečný koncert 

11. - 13. 9. 2020
Táborské slavnosti, mládežníci z Kurzu

19. - 20. 9. 2020
Letovice - víkendové soustředění s nedělní službou
Návštěvu Soukenické jsme byli nuceni posunout na později, nejspíš na duben 2021

28. 11. 2020
Adventní setkání, 30 let Effathy, Soukenická(?)

29. - 31. 1. 2021
Havířov a Ostrava

26. - 28. 3. 2021
Praha Soukenická a Smíchov

28. - 30. 5. 2021
Náchod a Bystré
 

Další pozvání
Vsetín Jasenka, Tábor, Brno Kounicova

 

 

Obrázek
Kompas ikona2

Aktuální dění

 

Plány pro nejbližší období

Během roku 2019 a půlky 2020 nacvičujeme nový repertoár. Žel korokrize zasáhla i nás, takže jsme ztratili dvě důležité zkoušky v Náchodě a v Letovicích a celý plánovaný program se kvůli tomu bude redukovat či posouvat na později.

Tvoříme nový web

Právě dokončujeme tvorbu nového webu, který by měl být oproti minulému přehlednější. Pokud byste narazili na nefunkčnost či nešikovnost, případně vám zden něco podstatného chybí, budeme moc rádi za vaši zpětnou vazbu - roman@effatha.cz.

Kurz zpěvu - téměř plno

Na Kurz zpěvu 2020 v Litomyšli je přihlášeno téměr 90 zpěváků, což je opět úžasné. Váš zájem nás těší a vynasnažíme se, aby letošní Kurz byl alespoň tak kvalitní, jako ty předchozí. 

Labyrint srdce 2020

V rámci letošního 350 výročí od úmrtí J.A.Komenského se chceme připojit k akcím, které budou všude po republice probíhat pro připomenutí jeho odkazu. Rozhodli jsme se, že se pokusíme svolat Effaťáky, kteří umí Jelínkův Labyrint, a nabídneme sborům naši službu.